Baby shower – jak zrobić niespodziankę przyszłej mamie?

Baby shower – czym jest i dlaczego warto zorganizować takie przyjęcie dla przyszłej mamy? Głos w tej sprawie oddaję mojej, cudownej przyjaciółce Gosi Szewczyk, która wspólnie z bliskimi koleżankami oraz rodziną przygotowała cudowne przyjęcie, które z pewnością będę wspominała przez długie lata. Zachęcam do przeczytania artykułu Gosi 👇

 

 

Każdy z nas wie, że mężczyźni organizują po narodzinach dziecka tzw. “Pępkowe”. W męskim stylu spotkanie to pozwala znajomym przyszłego taty cieszyć się wspólnie z nim przyjściem na świat  potomka… oczywiście nieodłącznym elementem tych spotkań jest dość spora ilość alkoholu. Cóż, taki charakter już męskiego świętowania. A co z kobietami? Czy przyszła mama miałaby siły po porodzie wspólnie z koleżankami do białego rana świętować przyjście dziecka na świat? Myślę, że mogłoby być to trudne. Poród dość mocno obciąża kobiecy organizm, dlatego kobieta po porodzie potrzebuje spokoju i możliwości wejścia w nową rolę. Idealnym momentem na wspólne cieszenie się z mamą pojawieniem się maleństwa jest czas przed porodem (około 1-2 miesiące przed rozwiązaniem). Przed samym porodem, kiedy brzuch jest dość duży przyszła mama może być już zmęczona, dlatego imprezę zorganizujmy w okolicach 7-8 miesiąca ciąży.
Jak zorganizować baby shower by było to niezapomniane spotkanie, pełne radości i dobrej energii? Warto do organizacji takiego przyjęcia zaangażować najbliższą osobę siostrę lub przyjaciółkę, która będzie dobrze znała przyszłą mamę i zorganizuje wymarzone spotkanie.

Lista gości

Baby shower to przyjęcie przeważnie dla kobiet. Poprośmy przyszłą mamę o zrobienie listy gości, osób które są jej najbliższe – mama, ciocie, babcie, teściowa, siostry, przyjaciółki i koleżanki. Poproś o kontakt do gości – linki do profili na Facebook’u, numery telefonów tak, aby ułatwić organizację. Dla osób posiadających Facebook możesz utworzyć wydarzenie lub założyć wspólną grupę na Messengerze, dzięki której będziesz w kontakcie ze wszystkimi dziewczynami. Ułatwi to konwersację i organizację przyjęcia. Z osobami, do których masz wyłącznie kontakt telefoniczny warto osobiście zadzwonić i poinformować o ustaleniach. Przy większej ilości gości zaproponuj wspólną składkę i obmyśl plan wydatków na prezenty czy elementy organizacji tj. dekoracja sali, kartka z życzeniami, zabawy integracyjne.

Czas i miejsce

Na baby shower wybierzmy dzień, w którym większość osób będzie miało wolne. Optymalna myślę, że jest sobota. W zależności od zasobności portfela, pory roku, warunków atmosferycznych warto z przyszłą mamą ustalić miejsce przyjęcia. Zaangażujmy naszą młodą mamę w przygotowania w pewnym stopniu, żeby mogła również przeżywać i cieszyć się nadchodzącym przyjęciem. W naszym przypadku zdecydowałyśmy się na kawiarnię, spotkanie przy kawie/herbacie/winku oraz przy pysznym ciastku. Wybrałyśmy tort i potwierdziłyśmy ilość zaproszonych gości. Tort warto wybrać z przyszłą mamą, aby wybrała taki o jakim marzy.

Dekoracje

 
Jeśli chodzi o dekoracje mamy coraz większy dostęp do nich zarówno przez internet jak i stacjonarnie w sklepach. Miesiąc przed spotkaniem zwróćmy uwagę gdzie możemy dostać dekorację w stylu “bobaskowym”. Ważna jest również płeć. Jeśli przyszła mama utrzyma w tajemnicy przed wszystkimi płeć dziecka można przy użyciu balonów zrobić gościom niespodziankę i rozwiać wątpliwości. Jeśli płeć jest znana, możemy dobrać dekoracje kolorystycznie podkreślające płeć – dziewczynka różowy, a chłopiec niebieski. Pomogą w tym balony, papierowe dekoracje, confetti do rozsypania po obrusie, patyczki do dekoracji ciast, serwetki, girlanda z napisem “Baby girl” lub “Baby boy”. Dekoracje pozwolą zmienić charakter wnętrza. Warto również postawić na akcent florystyczny – świeże kwiaty takie jak goździki czy tulipany wprowadzą miły, wiosenny nastrój. Świece rozświetlą wnętrze i podkreślą błyszczące elementy.

Prezent dla przyszłej mamy

Zapytajmy przyszłą mamę o jakim prezencie marzy. Może się okazać, że ma wybraną rzecz, którą dzięki większemu budżetowi ze wspólnej składki będzie można zakupić. Warto przedyskutować z gośćmi temat prezentu. Być może zaproszone osoby będą same chciały kupić prezent, ale wtedy może okazać się, że przyszła mama dostanie zdublowane upominki. Wspólna składka spowoduje utworzenie się większego budżetu, a co za tym idzie możliwość wyboru większego lub droższego prezentu. W ofercie sklepów znajdziemy wiele ciekawych propozycji. Warto skonsultować się też z gośćmi. Być może wśród nich będą młode mamy, które są na bieżąco z wyprawką i pomogą w wyborze. Oprócz jednego prezentu, miłym dodatkiem jest zakupienie wyprawki na pierwsze dni z maluszkiem. W zależności od wielkości budżetu oraz ilości gości przeznaczmy pewną część budżetu składkowego na wyprawkę i pomyślmy co przydałoby się przyszłej mamie. W naszym przypadku wybrałyśmy prezent główny, którym były ochraniacze do łóżeczka dla dziecka – ręcznie szyte poduszki z motywem zwierzęcym – LulluMoon. Uznałyśmy, że dobrym wyborem będzie również stworzenie tzw. “Wyprawki od cioteczek” ,w skład której wchodziły: pampersy, mokre chusteczki, podkłady higieniczne do przewijania dziecka, body do spania, butelki, smoczki, termometr do kąpieli, zestaw do paznokci, kocyk, ręcznik kąpielowy,oliwka, płyn do kąpieli oraz dla mamy ulubione wino. Wybór rzeczy do wyprawki oczywiście zależy od budżetu, należy przedyskutować z gośćmi wszelkie zakupy, aby mieli możliwość uczestniczenia z procesie planowania przyjęcia, a to już przed potrafi zintegrować nieznajome osoby.

 Gry i zabawy

Wiadome jest, że jedynie przyszła mama może znać wszystkich gości bardzo dobrze – w końcu to ona ustala listę. Aby zintegrować zebrane kobiety warto wymyślić kilka gier i zabaw, które uprzyjemnią spotkanie. Chcemy, żeby przyjęcie było niezapomnianym przeżyciem również dla gości, dlatego należy pomyśleć nad konkursami np. z nagrodami, kalamburami, quizem czy innymi zabawami tak, żeby nie siedzieć wyłącznie przy stole. Wśród gości zapytajmy, czy ktoś byłby chętny pomóc w organizowaniu konkursów. Zabawy, na które zdecydowałyśmy się podczas baby shower to kalambury o tematyce ciążowej i quiz 50 pytań z dziedziny bajek dla dzieci. Myślę że dla gości było to świetne przeżycie dowiedzieć się o przesądach na temat ciąży, przypomnieć filmy w których bohaterzy spodziewali się dziecka oraz mieli możliwość odświeżenia wiedzy o bajkach. W końcu każdy z nas był przecież kiedyś dzieckiem.
Dla przyszłej mamy przygotujmy lekki konkurs, tak aby zbytnio jej nie przemęczać. My zdecydowałyśmy się na test smaku dziecięcych słoiczków. Zakrywamy oczy i prosimy mamę lub przyjaciółkę przyszłej mamy o nakarmienie jej. Należy odgadnąć produkty, które znalazły się w składzie dań dla dzieci. Jeżeli macie umiejętności plastyczne lub artystyczne przygotujcie dla naszej mamy dyplom na pamiątkę ukończenia testu.

Pamiątka dla dziecka

 
Zebrani goście cieszą się razem z przyszłą mamą jej szczęściem. Dopytują o różne szczegóły z przebiegu ciąży, czy już wiadoma jest płeć, jak znosiła dolegliwości ciążowe oraz kiedy wypada termin porodu. Mały człowiek, który przyjdzie na świat jest dla każdego zagadką. Jak będzie wyglądał? Czy będzie bardziej podobny do mamy czy taty? Jakie cechy charakteru będzie posiadał? To ostatnie pytanie warto zamienić w życzenia. Dobre cioteczki, niczym Wróżki Chrzestne z bajki mogą pożyczyć dziecku cech charakteru. Stworzyłyśmy pudełko z życzeniami, a w nim karteczki z pierwszą literą alfabetu. Zadaniem “cioteczki” było napisanie na wybraną literę, jaką cechę charakteru życzy dziecku np. literka O – “Życzę Ci, żebyś była optymistką – Ciocia…”. Następnie po zebraniu życzeń zapakujmy wszystkie karteczki z powrotem do pudełka i wspólnie z mamą posłuchajmy życzeń. Za kilka lub kilkanaście lat kiedy każdy już pozna małą osóbkę lub dorosłego człowieka będziemy mogli zweryfikować, czy życzenia jak dobra wróżba udało się spełnić i jakimi cechami  los obdarzył dziecko.
Zakupmy również kartkę z motywem baby shower, aby obecni goście mieli możliwość wpisania się na pamiątkę. Kartkę tę dołóżmy do prezentu.

Kilka słów od Green:

Moje “Baby Shower” odbyło się na początku marca, czyli również na początku siódmego miesiąca. Cieszę się, że wybrałyśmy akurat ten termin, ponieważ dwa dni później dzidzia zrobiła mi psikus i przekręciła się tak, że miałam ogromne problemy z chodzeniem. Nie oszukujmy się trzeci trymestr nie należy do najłatwiejszych, pojawiają się różne dolegliwości, robi się coraz ciężej. Uff… zdążyłyśmy i niczego nie żałuję! Było cudownie! Przyjęcie zorganizowane przez Gosię będzie dla mnie i mojej córki cudowną pamiątką na długie lata. Korzystając z okazji chciałabym bardzo podziękować wszystkim dziewczynom, które były obecne. Jestem wielką szczęściarą,bo otaczają mnie wspaniali ludzie 💚

 

 

Jedna myśl na temat “Baby shower – jak zrobić niespodziankę przyszłej mamie?

Dodaj komentarz